Kontaktu s biologickým rodičem?

Velkým tématem je udržování kontaktu s biologickým rodičem. Vnouče někdy bývá vystaveno emoční konfrontaci mezi prarodičem a rodičem. Mám zkušenosti, kdy rodič napadá péči třetí osoby, že nemůže být adekvátní, když už jednou selhala. Setkávám se s problematikou nedodržování sjednaných termínů u rodičů se závislostmi. Naslibují, že se s dítětem chtějí potkat, že si dítě chtějí vzít v budoucnosti do své péče, že se půjdou ze své závislosti léčit a bohužel svoje sliby nedodržují. Opakovaně se nedostaví na sjednanou návštěvu a dítěti se ani neozvou. Vnouče potom svoje zranění promítá do prarodičů, zlobí se na ně, obviňuje je a může docházet opět k prohlubování traumatu.

Vina se objevuje i u vnoučat. Děti se svěřují, že cítily vinu, když museli odejít od svých vlastních rodičů. Myslely si, že něco udělaly špatně, že nemohou zůstat u své matky nebo otce. Mnohokrát je pro ně životní situace nesrozumitelná a nepřehledná. Jedno velké PROČ? Proč nemohu žít se svými rodiči? Co jsem provedl/a?

>> Zpět na stránky projektu a další příběhy

>> Kontakt na poradentsví v centru Akropolis.

Článek připravila a zkušenosti ze své profesní praxe s námi sdílela  MUDr. Taťjana Horká

Pokud máte svůj vlastní příběh nebo zkušenosti s tímto tématem, neváhejte je sdílet. Vaše autentické prožitky mohou poskytnout naději a podporu jiným v podobné situaci. Děkujeme.

Aktivity projektu "Biologické dítě pěstouna a děti svěřené do péče jiné osoby – konečně v centru zájmu" jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.


S Kuřetem pomáháme dětem. Děkujeme projektu Pomozte dětem za finanční podporu projektu "Biologické dítě pěstouna a děti svěřené do péče jiné osoby – konečně v centru zájmu".