Rozpad vztahu objektivně patří mezi nejnáročnější stresové situace v životě

Následující text zaměřený na prožívanou úzkost se vám může hodit nejen v takové situaci."


10 TIPŮ CO NE/DĚLAT, KDYŽ MÁTE ÚZKOSTI - AKUTNĚ ČI DLOUHODOBĚ:

  1. Zjistit přesně co a proč se to děje – pojmenovat to
  2. Přesunout pozornost jinam – ideální je vědět předem, co vám pomáhá k vrácení do klidu
  3. Naučit se pracovat s dechem – úzkost nám ho totiž podvědomě zkracuje, krev se překysličuje, úzkost stoupá... Opět – někdo zvládne sám, někdo potřebuje odbornou pomoc. 
  4. Životospráva – je mnohokrát potvrzeno, ale neustále nebráno dostatečně vážně, že – vyvážená strava, kvalitní spánek, způsob trávení volného času, péče o vztahy, pravidlený pohyb, neadekvátní požívání různých látek (od kávy, přes alkohol a cigarety, po všechny další ne i legální látky konče), a spousta dalších věcí, nás ovlivňuje na všech možných i nemožných úrovních.
  5. V akutní úzkosti pomáhá: napínat a uvolňovat svalstvo (Jacobsonova svalová relaxace), někomu zmiňovaná práce s dechem, jinému třeba relaxační videa a audionahrávky, meditace
  6. Pozor na podnětovou přehlcenost – někdy je toho na nás prostě jen moc. A není to myšleno jen jako životní těžkosti, ale může jít jen o blbý den, kdy se toho sejde víc menšího – špatné vyspání, nejde nám to v práci, je víc hluku kolem nebo na ulici, někdo nám zrovna volá a něco chce, a takto to jde od rána do večera a to nás prostě vyšťaví… Aneb – nemusí jít o náročné životní změny (úrmtí blízkého, rozvod,…) ale o kombinaci stresorů akutních (nalomené zdraví), sociálních (včera jste se pohádali s partnerem), denních (ráno jste si zapomněli klíče), biologických (ráno jste museli brzo vstávat), chemických (včeta jste to přehnali s alkoholem) nebo těch z prostředí (změna ročního období)
  7. Pečujte o své zdroje – ideálně denně si plánujte činnosti, které vás baví, které vám „dobíjí baterky“
  8. Stáhněte si aplikaci Nepanikař
  9. Pokud se to opakuje, stupňuje nebo je čímkoliv neúnosné, určitě je třeba vyhledat odbornou pomoc  - srdeční tachykardii, vysoký tlak nebo cukr v krvi taky nerozdýcháte sami doma
  10. Příroda prokazatelně pomáhá – hořčík, byliny (třezalka, kozlík lékařský), L-Tryptofan (doplněk stravy, případně je obsažený např. v: fazole, tuňák, ořechy a semínka), vitamin B6, GABA (kyselina gama-aminomáselná, další vhodný doplněk stravy), kanabinoidy (samozřejmě ty legální variace). 

NEJČASTĚJŠÍ SPOUŠTĚČE: 

  • dlouhodobý stres
  • nedostatek odpočinku
  • špatný spánek – špatná strava
  • obavy z budoucnosti
  • nezpracovaná minulost
  • některé druhy léků

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍZNAKY:

  • trvalý strach/obavy z budoucnosti
  • svalové napětí
  • tlak na hrudi
  • podrážděnost
  • pocity, že se nemůžeme dostatečně nadechnout
  • trávící problémy (průjmy nebo naopak zácpa)
  • potíže se soustředěním
  • bolesti hlavy
  • roztěkanost/problémy s pozorností

CO JE TO ÚZKOST?

Fyziologicky z většiny odpovídá strachu, ale neznáme přesnou příčinu. Pociťujeme podobné věci, ale nevíme proč. 

Pociťovat strach i úzkost je normální a do běžného života patří, záleží však na míře. Pokud se nám je ale nedaří opouštět, myšlenky jsou vtíravé a komplikují nám život, může se jednat o závažnější problém. 

Prakticky to nejčastěji probíhá tak, že nás začnou omezovat v běžném životě – vyhýbáme se některým situacím, činnostem, místům, atd. 

Další častý problém s tím spojený – začne se nám to nějak projevovat na těle. Spousta lidí se tak k psychologovi či psychiatrovi dostane až od jiných lékařů, které vyhledali kvůli problémům se srdcem, dýcháním, čímkoliv v rámci trávícího traktu, apod. Jenže somatický problém se žádný nezjistí a jediné další vysvětlení je směrem k naší psychice. 

Neléčí se úzkost, ale její příčiny. Někdy může stačit krátká péče, respektive poradenství, jindy jde o dlouhodobou psychoterapii. 

Autor článku: Mgr. Vojtěch Výleta

Aktivity projektu "Pomoc rodinám ohroženým domácím násilím a rodinnými spory" jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.